10 października, 2023 opublikowano w:  Rekrutacja

Opieka zdrowotna w Polsce - statystyki i wyzwania


Opieka zdrowotna jest jednym z kluczowych aspektów życia społecznego i gospodarczego każdego kraju. Rzućmy światło na kluczowe aspekty systemu opieki zdrowotnej w Polsce.


1. Dostępność do opieki zdrowotnej:

Według danych OECD, w Polsce przypada około 2,4 lekarza na 1000 mieszkańców. To liczba niższa niż średnia europejska. Chociaż Polska ma wielu wykwalifikowanych lekarzy, dostępność do nich może być wyzwaniem, zwłaszcza w niektórych regionach kraju.

2. Wydatki państwa na opiekę zdrowotną:
Dane WHO pokazują, że Polska wydaje około 6% swojego PKB na opiekę zdrowotną. To wskaźnik niższy niż średnia europejska. Niższe wydatki mogą wpływać na dostępność i jakość usług medycznych.

3. Szpitale w Polsce:
Według Ministerstwa Zdrowia, w Polsce działa około 1,3 tysiąca szpitali ogólnych i specjalistycznych. To duże spektrum placówek medycznych. Niemniej jednak, liczba łóżek szpitalnych na 1000 mieszkańców w Polsce wynosi około 5,6, co jest stosunkowo niskim wskaźnikiem w porównaniu do innych krajów europejskich.

4. Wydatki pacjentów na opiekę zdrowotną:
Według danych Eurostat, ponad jedna czwarta Polaków deklaruje, że ponosi dodatkowe wydatki na opiekę zdrowotną, takie jak leki czy badania. To świadczy o tym, że pacjenci często muszą dużo dopłacać do opieki medycznej.

5. Choroby niezakaźne:
Choroby niezakaźne, takie jak choroby serca, nowotwory, cukrzyca i choroby układu oddechowego, stanowią dużą część obciążenia zdrowotnego w Polsce. Według WHO, w 2016 roku te choroby były przyczyną 91% zgonów w Polsce.

Dane te pokazują, że opieka zdrowotna w Polsce nadal pozostawia wiele do życzenia, a także wskazują obszary, które wymagają uwagi i działania. Inwestycje, rozwijanie dostępności usług medycznych i edukacja zdrowotna pozostają kluczowymi obszarami, które mogą pomóc w poprawie stanu zdrowia Polaków oraz jakości opieki, którą otrzymują.

W związku z trudnościami, z jakimi zmaga się obecnie państwowa opieka zdrowotna, warto rozważyć, czy nie lepszym rozwiązaniem, dla naszego zdrowia, spokoju ducha i przyszłości, byłoby skorzystanie z prywatnej opieki. W naszej ofercie posiadamy ubezpieczenia, które sprawią, że nie będziesz musiał martwić się o długi czas oczekiwania i brak miejsca do specjalisty. Zapewnij sobie i swojej rodzinie bezpieczną przyszłość!

O prywatnej opiece szpitalnej pisaliśmy TUTAJ

Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się więcej o szczegółach oferty, oraz co możemy zaproponować na miarę oczekiwań - prosimy o kontakt telefoniczny: 22 840 70 90


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Bądźmy w kontakcie

>